а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрижи

згрижат; згрижил; згрижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22685
Поведе, преземе грижа за некого.
Англиски: look after
Примери:
Домот ги згрижува децата без родители.
Таа ја згрижи внуката по смртта на брата си.
Изведенки
1. згрижува несв.
згрижуваат
2. згрижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК