а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згроби

згробат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35329
1. снеможе, пропадне
Англиски: deteriorate Албански: humb, zhduk
Примери:
Поминаа години, згроби човекот.
2. (се згроби) Стане немоќен, блиску до умирачка, до гроб.
Англиски: deteriorate Албански: përkeqësohet, ligështohet
Примери:
Немаше кој да го посети, да му помогне, се згроби човекот.
Изведенки
1. згробува несв.
(се) згробуваат
2. згробување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК