а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

згрутчи

(се) згрутчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22166
Се претвори во грутки, во грутчиња.
Англиски: lump
Примери:
Млекото е расипано, при варењето се згрутчи.
Нешто му се згрутчуваше во грлото и му го одземаше здивот.
Изведенки
1. згрутчува несв.
(се) згрутчуваат
2. згрутчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК