а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зебра

мн. зебри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21656
1. Вид копитар со црно - бели линии по телото, слично на коњ, што живее во африканските савани.
Латински: Equus zebra Англиски: zebra Албански: zebër
Употреба: Зоологија
Примери:
Зебрата често станува плен на лавот.
2. Место на улицата обоено со линии што означува пешачки премин.
Англиски: zebra crossing Албански: vija të bardha, zebra
Примери:
Возачите треба особено да внимаваат на зебрите околу училиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК