а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зев

мн. зевови
Вид збор: Именка, машки род
1. Рефлексен грч на виличните мускули проследен со широко отворање на устата.
Англиски: yawn Албански: hapje goje
2. Слободен проток на воздухот при непосреден премин од изговорот на една самогласка кон друга во зборот или на составот на зборовите.
Албански: gogësitje
Употреба: Лингвистика
Примери:
Два збора не се изговараат споено, туку така да се почувствува зев.
3. отвор, процеп
Англиски: crack Албански: hapje, plasaritje
Примери:
Зевот меѓу прозорецот се прошируваше.
Низ зевот имаше силен провев.
4. Простор меѓу нишките на основата каде што се провлекува совалката при ткаење (кај разбој).
Албански: hapje, çelje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК