а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленчук

мн. зеленчуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6564
Разни градинарски растенија (домати, пиперки, спанаќ, зелки) што се употребуваат како храна, свежи или приготвени.
Англиски: vegetable Албански: perime
Употреба: Земјоделство , Гастрономија
Примери:
Ран зеленчук.
Свеж зеленчук.
Градина со зеленчук.
Супа од зеленчук.
Месо со гарнир од мешан зеленчук.