а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелник

мн. зелници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7373
Комат, пита со некој вид зелје.
Англиски: pie Албански: lakrorë, pite
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тепсија зелник.
Вкусен зелник.
Зелник со спанаќ.
Изрази
Кога има масло, и баба знае да меси зелник - кога има со што (материјал, продукти), лесно е нешто да се направи.
Изведенки
зелниче ср.
мн. зелничиња
дем. и хип.