а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелје

мн. зелја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13626
1. Вид спанаќ со подолги и повисоки листови.
Латински: Beta vulgaris Англиски: spinach beet Албански: panxhar, lakër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Таа готвеше зелје со ориз.
2. Заедничко име за штавеј, лобода и спанаќ.
Албански: panxhar
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Обожавам пити со зелја.
3. Перја од млад кромид.
Албански: gjethe qepësh
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
За ручек набрзина испржија јајца со зелје.
Изведенки
зелјенце ср.
хип.