а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зема

(се) земаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1109
1. земе
Англиски: take
2. минува
Англиски: pass
Примери:
Земам пет километри на час.
3. зима
Англиски: take
4. (се зема) се мажи, се жени
Англиски: marry
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК