а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земен

земни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9042
1. Што е од внатрешноста на Земјата.
Примери:
Земен гас
Земни длабочини
2. Што се однесува на планетата Земја.
Англиски: earthen
Употреба: Ретко
Примери:
Земна површина
Земна оска
3. Што се однесува на Земјата како место на живот и дејност на човекот.
Англиски: earthen
Примери:
Земна убавина
Земен рај