а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјанин

мн. земјани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27483
1. Жител на некоја земја.
Англиски: inhabitant Албански: banor i planetës tokë
Употреба: Книжевен збор
2. (Земјанин) Тој што живее, жител на планетата Земја.
Англиски: earthling Албански: banor i tokës
Примери:
Земјаните се обединија во борбата против Марсовците.