а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјанка

мн. земјанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5055
Привремено живеалиште или скривница вкопано во земјата во воени или други невообичаени услови.
Англиски: shelter
Примери:
Цела ноќ копавме ровови и земјанки.
Таму, пред земјанката покриена со гранки и базје седеа луѓе.