а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјен

земјениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6424
1. Што е направен од земја.
Англиски: earthen
Примери:
Ни донесе јадење во земјена тава.
2. Што се однесува на земја.
Англиски: earth
Примери:
Кога се гради куќа, се почнува прво со земјените работи.