а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земјиште

мн. земјишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8188
1. предел, област, крај
Англиски: area Албански: zonë
Употреба: Географија
Примери:
Планинско земјиште.
2. почва
Англиски: land Албански: tokë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Обработливо земјиште.
3. Имот, земја како сопственост.
Англиски: property Албански: pronë, tokë
Употреба: Економија
Примери:
Приватно земјиште.
Општинско земјиште.