а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зејтин

(едн.) зејтинот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11754
Течно масло за јадење од сончоглед, маслинки и др.
Англиски: oil Турски: zeytin Албански: vaj, zejtin
Употреба: Гастрономија , Разговорно
Примери:
маслинов зејтин
врел зејтин
Изведенки
зејтинест прид.
зејтинестиот
Пример: зејтинест ликер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК