а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зијани

зијанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53793
1. Направи штета некому.
Англиски: harm Албански: bën zijan, bën dam
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе те зијанам една ракија.
2. Претрпи загуба во некоја игра или во нешто друго.
Англиски: lose Албански: humb
Употреба: Разговорно
Примери:
Многу ќе зијанам на оваа стока, ама морам да ја продадам.
Изведенки
1. зијанува несв.
зијануваат
2. зијанување ср.
глаг. им.