а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

златник

мн. златници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5655
Златна пара со различна големина и вредност.
Англиски: gold coin
Примери:
Среќните пронаоѓачи, кои не го кријат задоволството од откритието, ги пријавиле златниците.