а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злокобен

злокобниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11320
Што предвестува зло.
Англиски: evil
Примери:
Злокобно пророштво.
Злокобна вест.
Изведенки
1. злокобно прил.
Пример: Ветерот свиреше злокобно.
2. злокобност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК