а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зломислен

зломислениот
Вид збор: Придавка
Што има зли, лоши мисли.
Англиски: evil
Примери:
зломислен човек
Изведенки
зломислие ср.
Пример: откажување од зломислие
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК