а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

знаење

мн. знаења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 926
1. (глаг. им.) знае
Англиски: knowing Албански: njohuri
2. Познавање на фактите од определена област, упатеност во определена област.
Англиски: knowledge Албански: njohuri
Примери:
Интердисциплинарни знаења.
Научни знаења.
3. вештина, умеење
Англиски: proficiency Албански: shkathtësi
Примери:
Го вложивме сето наше знаење за да ја завршиме работата.
4. согласност
Англиски: consent Албански: pëlqim
Примери:
Тоа е направено без мое знаење.
Изрази
Го изобал (исркал) сето знаење на овој свет - мисли дека многу знае.
Стави / даде на знаење - запознае некого со нешто, предупреди, извести.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК