а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зол

зли
Вид збор: Придавка
Ранг: 2792
Што е лош, злобен.
Англиски: evil
Примери:
Зла жена.
Зол дух.
Зла мисла.
Изрази
Hа зол трн, зла копачка - за да се реши некој проблем, треба да се преземат соодветни мерки.
Ем гол, ем зол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК