а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зѓаволи

(се) зѓаволат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане немирен, палав.
Англиски: bedevil
Употреба: Преносно значење
Примери:
Момчето откако порасна се зѓаволи.
Човекот се зѓаволи.
Изведенки
зѓаволува несв.
(се) зѓаволуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК