а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иден

идни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1036
Што ќе биде, што доаѓа; што ќе се случи во иднината.
Англиски: future Албански: i ardhshëm
Примери:
Идниот месец.
Ќе дојдам на идната средба.
Тоа е идниот зет.
За тоа ќе зборуваат идните поколенија.
Изрази
(грам.) Идно време - глаголско време што означува дејство што ќе се изврши по некој даден момент или по моментот на зборувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК