а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

идеја

мн. идеи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 342
1. Одраз на стварноста во нашата свест како производ на мислењето; претстава, поим за нешто.
Англиски: idea Албански: ide
Употреба: Филозофија
2. Сфаќање, мисловно обликување на определена содржина.
Англиски: idea Албански: ide
Примери:
Главна идеја на романот.
Смела идеја.
Современа идеја.
3. Намера за некоја акција.
Англиски: idea Албански: ide
Примери:
Моја е само идејата.
Изрази
Фикс-идеја - неостварлива замисла, идеја што трајно го обзема, го прогонува некого.
Нема идеја - не му текнува ништо во моментот.