а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избразди

избраздат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30024
1. Направи бразди, заврши со браздење.
Англиски: furrow Албански: rudh
Примери:
Децата ја избраздија песокта.
Тракторите за час ја избраздија земјата.
2. Се покаже како бразда на лицето во голема мера.
Англиски: furrow Албански: rudh
Примери:
Годините му го избраздија лицето.
3. (се избразди)
Англиски: furrow Албански: rudh
Примери:
Со годините лицето му се избраздило.
Изведенки
избраздува несв.
избраздуваат