а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избраник

мн. избраници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14217
Тој што е избран од некого.
Англиски: chosen Албански: i zgjedhur
Примери:
избраник на моето срце
избраник на народот
Изведенки
1. избраница ж.
мн. избраници
2. избраничка ж.
мн. избранички