а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избрбори

избрборат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40300
1. Каже нешто брборејќи.
Англиски: blab Албански: llomotis, bëlbëzoj
Примери:
Девојката избрбори штогоде, колку да кажува нешто.
2. Каже нешто што не треба да се каже.
Англиски: blab Албански: llomotis
Примери:
Тој ги избрбори пред гостите семејните тајни.