а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избрза

избрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10188
1. Истрча, пред некого, испревари некого.
Англиски: rush Албански: ngutem
Примери:
Командантот избрза пред сите други.
2. Направи нешто пред време, се истрча.
Англиски: rush Албански: ngutem
Примери:
Ученикот избрза со одговорот на поставените прашања.
Ние избрзавме со конкурсот.
Ги избрза работите.
Воеројатно јас малку избрзав.
3. Побрза да сврши нешто.
Англиски: rush Албански: ngutem
Примери:
Детето избрза да се пофали со подарокот.
Изведенки
1. избрзува несв.
избрзуваат
2. избрзување ср.
глаг. им.