а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избричи

избричат; избричи, избричете; избричив, избричија; избриков, избрикоа; избричил; избрикол, избрикле; избричев, избричеа; избричел; избричен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7748
1. Отстранува влакна (брада) од телото со брич.
Англиски: shave Албански: rruaj
Примери:
Еден постар војник им ги бричеше главите на регрутите.
Берберот го избричи младоженецот.
2. (се избричи) Си отстранува влакна (брада).
Англиски: shave off Албански: rruaj
Примери:
Тој се избричи и отиде на работа.
Изведенки
1. избричува несв.
избричуваат
2. избрикува несв.
избрикуваат