а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избрише

избришат; избриши, избришете; избришав, избришаа; избришал; избришан; (ќе) избришев, (ќе) избришеа; (ќе) избришел; избриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1486
1. Со бришење отстрани нешто од некоја површина.
Англиски: clean, sweep Албански: fshij, shlyej
Примери:
Ја избриша правта од мебелот.
Го избриша подот.
2. Прецртува нешто напишано.
Англиски: erase, delete Албански: fshij
Примери:
Го избришале од списокот за гласање.
Ја избриша последната реченица.
3. (се избрише) се исуши
Англиски: clean, dry Албански: fshij
Примери:
Се избриша со крпата.
Си ги избриша солзите.
4. (си избрише) си исчисти
Англиски: clean Албански: fshij, pastroj
Примери:
Си го избриша носот со шамивче.
Изведенки
1. избришува несв.
(се) избришуваат
2. избришување ср.
глаг. им.