а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избрка

избркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4928
1. изгони
Англиски: chase Албански: përzen, ndjek
Примери:
Келнерот го избрка пијаницата од ресторанот.
Пукотот на пушките ги избрка животните и птиците од шумичката.
2. измеша, разбуричка
Англиски: confuse Албански: përzij, çrregulloj
Примери:
Тој малку ги избрка работите.