а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избруси

избрусат; избрусил; избрусен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52407
Заврши со брусење.
Англиски: grind
Примери:
Го избруси скапоценото камче.