а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избрчка

избрчкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прави брчки на дел од човечкото тело - кожа.
Англиски: wrinkle Албански: rrudh
Примери:
Годините му го избрчкаа лицето.
2. (се избрчка) Стане со брчки, се набра, за дел од човечкото тело - кожа.
Албански: rrudhet
Примери:
Челото и вратот на стариот беа се избрчкале од ветерот и од сонцето.