а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избувлив

избувливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32526
Што лесно избувнува.
Англиски: vivacious
Примери:
Избувлив стар господин.
избувлив карактер
Изведенки
1. избувливо прил.
Пример: Настапи избувливо пред гостите.
2. избувливост ж.