а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избудали

избудалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24243
1. Направи некој да побудали, да стане будала.
Англиски: madden Албански: çment, marros
Примери:
Ги избудали сите по дома.
2. (се избудали) Стане будала.
Албански: çmendet
Примери:
Таа толку се избудали кога ја откажа спогодбата за продажба.