а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избута

избутаат; избутал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45282
Истурка, со туркање отстрани, измести.
Англиски: push out
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој ја избута бабата од собата.