а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

избутка

избуткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25044
1. истурка
Англиски: push Албански: shtyj
Употреба: Разговорно
Примери:
Лека, полека ги избутка кутиите до другата соба.
Тој не избутка сите нас од редот и застана најнапред.
2. Туркање на испит, повеќемина, сите.
Албански: rrëzoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Професорот ги избутка сите на писмениот испит.