а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извари

изварат; изварил; изварен
Вид збор: Глагол, свршен
изврие, испари
Англиски: evaporate
Примери:
Супата изварила.
Изведенки
изварува несв.
изваруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК