а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извештај

мн. извештаи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1662
1. Соопштение за некаков настан, ситуација, случување, за извршена работа и сл.
Англиски: account Албански: raport
Примери:
Извештаите од фронтот се многу конфузни.
Пред колективот директорот поднесе извештај за работата во изминатата година.
2. 3ваничен акт, документ за нешто.
Англиски: report Албански: raport
Примери:
Извештај од обдукција.
Извештај на специјалистот по кардиологија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК