а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извидница

мн. извидници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19788
Единица што оди да извидува, пред главнината.
Англиски: reconnaissance
Употреба: Воен термин
Примери:
Извидницата му јави дека теренот е чист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК