а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

извидувач

мн. извидувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши извидување на терен, на непријателски позиции и сл.
Англиски: reconnoiter
Употреба: Воен термин
Примери:
Тројца извидувачи се движеа скришно низ шумата крај патот.
Изведенки
извидувачки прид.
извидувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК