а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгореница

мн. изгореници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11242
Изгорено место на кожата, белег на такво место.
Англиски: burn
Употреба: Медицина
Примери:
Изгореници по рацете и нозете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК