а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгорен

изгорени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3556
1. Што изгорел до крај, целосно.
Англиски: burned
Примери:
изгорени куќи, изгорена слама
2. Напатен, јаден, желен за нешто или за некого.
Англиски: burned
Употреба: Преносно значење
Примери:
изгорена душа, изгорена мајка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК