а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгости

изгостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прими, пречека и исчести некого добро како гостин.
Англиски: treat Албански: trajtoj
2. Прими, исчести повеќемина, сите.
Албански: trajtoj
Примери:
Ги изгости внучињата.
3. (се изгости) Добро се почести, се нагости.
Албански: trajtoj
Примери:
Добро се изгостија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК