а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изграба

изграбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Грабне сѐ, до крај, целосно.
Англиски: rob
Примери:
Разбојниците изграбале сѐ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК