а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изградба

мн. изградби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2712
градење, изградување
Англиски: construction Албански: ndërtim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Зградата е во изградба.
Изградбата на мостот е во тек.