а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгради

изградат; изградиме; изградил, изградиеле; (ќе) изградел; (ќе) изградевме
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1588
1. Подигне, изѕида градежен објект.
Англиски: build Албански: ndërtoj
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Изгради куќа на крајот од селото.
Селаните изградија мост на реката.
2. За човек - оспособи, направи некого доволно образован, стручен за нешто.
Англиски: build Албански: ndërtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Партијата брзо го изгради своето членство.
3. Создаде, воспостави, оформи (за поими).
Англиски: create Албански: ndërtoj, krijoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изгради строги критериуми.
Изгради мислење.
Ние изградивме коректни односи со своите соседи.
4. (се изгради) се оспособи
Англиски: build Албански: ndërtohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се изгради во голем борец за човекови права.
Изведенки
1. изградува несв.
(се) изградуваат
2. изградување ср.
глаг. им.