а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгрева

изгреваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5986
Излегување, појавување на небесно тело, обично за сонцето и месечината.
Англиски: rise
Примери:
Месечината изгрева во пет часот попладне.
Изведенки
изгревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК