а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгрее

изгреат; изгреј, изгрејте; изгреав, изгреаја; изгреал; изгреан; изгреев, изгрееја; изгреел; изгреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8917
1. За небесно тело, сонце, месечина - излезе, се појави, огрее.
Англиски: shine Албански: shndrit
Примери:
Сонцето изгреа црвено и ја исуши росата.
2. стопли, огрее
Англиски: warm up Албански: ngroh
Примери:
Бабата им ги изгреа рачињата на детето измрзнати од снегот.
3. (се изгрее) се стопли
Англиски: warm up Албански: ngroh
Примери:
Децата се изгреаја на огинот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК