а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изгрми

изгрмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. 3агрми силно, многу, неколку пати едно по друго.
Англиски: thunder Албански: bubulloj
2. Пукне од пушка, викне силно како да грми.
Англиски: bang Албански: krismë, kërset
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во истата минута изгрмеле две пушки.
Полицаецот изгрме: Стој!
Изведенки
изгрмува несв.
изгрмуваат